Czym zagruntować łazienkowy blat drewniany?

Drewniane meble oraz wykończenia w łazience z całą pewnością dodadzą jej przytulnego, ciepłego charakteru oraz naturalnego piękna. Są bardzo ciekawą alternatywą dla standardowych elementów z białej ceramiki, oferując zupełnie inną, mniej sterylną atmosferę. Niestety, w łazience bardziej niż gdziekolwiek indziej drewno narażone jest na szkodliwy wpływ wilgoci. Nieodpowiednio zabezpieczone może z czasem ulec zniszczeniu, wchłaniając wodę i stając się łatwym celem dla grzybów. Na szczęście istnieją sposoby na zapewnienie im odpowiedniej ochrony. Jednym z najskuteczniejszych jest gruntowanie. Poddane temu procesowi łazienkowe blaty drewniane staną się znacznie mniej chłonne, dobrze zabezpieczone przed uszkodzeniami – nie tylko wspomnianą wilgocią oraz grzybami, ale też sinizną, a nawet niektórymi szkodnikami. 

Najpopularniejsze preparaty gruntujące do drewna

Istnieje bardzo wiele substancji, które można z powodzeniem wykorzystać do gruntowania drewna. Do najpopularniejszych i najbardziej uniwersalnych należy pokost lniany, który jest również stosunkowo tani. Bardzo często specyfiki wykorzystywane do gruntowania spełniają również inne zadania, pełniąc funkcję farby albo lakieru. Dzięki temu można z powodzeniem użyć ich również do odświeżenia drewnianych elementów. Najczęściej wykorzystywane preparaty gruntujące do drewna to: 

  • pokost lniany 
  • akrylowe farby gruntujące 
  • farby podkładowe styrenowane 
  • farby podkładowe alkidowe 
  • lakiery podkładowe 

Większość z nich doskonale nadaje się do wykorzystania w przypadku drewnianych blatów łazienkowych, skutecznie chroniąc je przed wilgocią. 

Jak zagruntować drewniany blat łazienkowy?

Przede wszystkim należy pamiętać, że gruntowana powierzchnia musi być odpowiednio wygładzona. W pierwszej kolejności trzeba usunąć żywicę oraz wszelkie tłuste plamy i zanieczyszczenia. Blat porządnie wysuszyć i oszlifować szlifierką lub papierem ściernym. Powstały pył trzeba uważnie usunąć. Preparat należy bardzo dokładnie wymieszać, zgodnie z zaleceniami producenta. Pokost lniany trzeba będzie dodatkowo rozcieńczyć. Substancję należy nałożyć przy pomocy pędzelka i zostawić na jeden dzień. Do tego czasu nie powinno wykonywać się przy blacie żadnych dalszych prac, takich jak malowanie lub lakierowanie. Grunt musi najpierw porządnie wyschnąć. 

Czym zagruntować łazienkowy blat drewniany?